пʼятниця, 20 жовтня 2006 р.

1984


До­чи­тав 1984 Ор­ве­ла. Як­що вра­ху­ва­ти, що він її пи­сав од­ра­зу піс­ля Дру­гої Сві­то­вої, то про­с­то без­д­оган­но. "War is peace" — ну чим не про Хо­лод­ну ві­й­ну? Але зго­дом і ло­каль­ні кон­ф­лік­ти ма­ли б пе­ре­тво­ри­ти­ся на си­му­ля­цію. Про ві­й­ну мож­на ба­ла­ка­ти з те­ле­ві­зо­ра, але ве­с­ти її ре­аль­но — за­над­то не­бе­з­печ­но. Ну, а ви­роб­ле­ну про­ду­к­цію псу­ва­ти мож­на знач­но ефек­тив­ні­ше і без ус­я­кої ві­й­ни!
А "freedom is slavery" та "ignorance is strength" — це ж сучас­на Ук­ра­ї­на! Як­що хо­че­те ді­зна­ти­ся, що та­ке doublethink або crimestop, про­с­то по­спіл­куй­те­ся з ма­лень­ким пе­ре­січ­ним ук­ра­їн­цем ну, на­при­клад, на те­му, чи вступа­ти Ук­ра­ї­ні в NATO.

По­при це, вва­жаю, що з newspeak ав­тор пе­рег­нув па­ли­цю. Це зай­ве. Так са­мо, як і що­ден­не пе­ре­пи­су­ван­ня іс­то­рії. За­мі­ни­ти сло­ва но­вим і не­зро­зу­мі­лим, під­мі­нив­ши при цьо­му по­нят­тя, не­об­хід­но тіль­ки спо­чат­ку. Щоб пе­ре­ви­хо­ва­ти ста­ро­ре­жим­не по­ко­лін­ня. По­тім — ні­який newspeak не по­трі­бен, ос­кіль­ки у під­до­с­лід­них суспі­ль­с­т­ві не­ма від­по­від­них по­нятть у сві­т­огля­ді. Їх про­с­то не­ма і, на­віть як­що на­ма­га­ти­ся про­па­гу­ва­ти ідеї де­мо­кра­тії, сво­бо­ди, рів­но­с­ти пе­ред за­ко­ном crimethink, та­ка про­па­ган­да за­ли­ша­є­ть­ся в па­м'я­ті тіль­ки як пус­то­по­рож­ня ба­ла­ка­ни­на. Без усь­о­го зай­в­о­го ідея Ingsoc лег­ко спри­й­ме­ть­ся на­віть про­ле­та­рі­я­ми. А це — за­по­ру­ка ста­бі­ль­нос­ти сис­те­ми, що ми і ба­чи­мо на при­кла­ді Ук­ра­ї­ни. То­му да­рем­но Ор­вел не при­ді­лив ува­ги про­ле­та­рі­ям — са­ме в їх свідо­мос­ті має ле­жа­ти фун­да­мент Ingsoc.

1 коментар:

  1. Почитай еще "Мы" Замятина и "Прекрасный новый мир" Хаксли - сложишь представления о классических антиутопиях.

    Кстати, Оруэлла и Ко я читал в рамках подготовки доклада по курсу политологии ;)

    ВідповістиВидалити

Hy-phen-a-tion