середа, 3 січня 2007 р.

Португальська мова


Сь­о­год­ні ви­рі­шив тро­хи по­пи­са­ти про пор­ту­галь­сь­ку мо­ву, по­хва­ли­ти­ся сво­ї­ми знан­ня­ми, так би мо­ви­ти...

Най­більш ви­знач­ним, на мій погляд, в сучас­ній пор­ту­галь­сь­кій є ви­тіс­нен­ня дру­гої осо­би тре­тьою. А по­чи­на­ло­ся все з то­го, що звер­нен­ня до тре­тьої осо­би вва­жа­ло­ся, на від­мі­ну від ук­ра­їн­сь­кою, особ­ли­во ввіч­ли­вим... Піс­ля цьо­го ско­ро­чен­ня за­дов­го­го Vossa Mercê (Ва­ша Ми­лість) до за­ймен­ни­ка você ви­тис­кає з ужит­ку за­ймен­ник tu (ти). Про­тя­гом по­пе­ред­нь­о­го по­ко­лін­ня бра­зи­лі­й­ців при­кмет­ни­ки teu/tua (твій/твоя) і vosso/vossa (ваш/ва­ша) бу­ло за­мі­не­но на seu/sua тре­тьої осо­би. Те­пер во­ни ви­ко­рис­то­ву­ють цей при­кмет­ник за­мість від­по­від­н­о­го дру­гої осо­би, а для тре­тьої - тіль­ки за­ймен­ни­ки dele/dela (йо­го/її). Як­що вжи­ти при­кмет­ник (seu/sua) — а це вза­га­лі-то на­че і не за­бо­ро­не­но, - вже ні­хто не зро­зу­міє, що ти хо­чеш ска­за­ти про ко­гось тре­ть­о­го (точ­ні­ше зро­зу­мі­ють, що ти ино­зем­ний при­ду­рок).

Все це від­бу­ло­ся про­тя­гом двох! по­ко­лінь. Тоб­то ста­рі лю­ди, як ме­ні по­яс­ни­ли фі­ло­л­оги, ще вжи­ва­ють ино­ді по-ста­ро­му vosso/vossa. За­раз за­ли­ша­є­ть­ся один ру­ди­мент te (те­бе/то­бі/то­бою), який, мож­ли­во, бу­де теж ос­та­точ­но ви­тіс­не­ний тре­тьою осо­бою. Я осо­бис­то по те­ле­ві­зо­ру ба­чив як дів­чи­на ос­від­чу­є­ть­ся в ко­хан­ні і ка­же: «I love you», а вни­зу суб­тит­ри: «Eu o amo» за­мість зви­чай­н­о­го «Eu te amo». Так що, мож­ли­во, і цей ру­ди­мент ско­ро зник­не. Тіль­ки не­яс­но, як во­ни роз­різ­ня­ти­муть ко­го са­ме во­на ко­хає йо­го чи те­бе?!

Де­хто, як ме­ні ка­за­ли, ще вжи­ває tu, але від­мі­ню­ван­ня діє­сло­ва в цьо­му ви­пад­ку все од­но від тре­тьої осо­би.

До чо­го я це ве­ду? А до то­го, щоб бу­ло зро­зу­мі­ло, чим ві­д­різ­ня­ю­ть­ся ту­теш­ні фі­ло­л­оги від на­ших. Ту­теш­ні ви­в­ча­ють жи­ву мо­ву. На­ші ви­ду­му­ють пра­ви­ла, за яки­ми вам слід роз­мов­ля­ти. В ре­зуль­та­ті вся Ук­ра­ї­на від Льво­ва до Хар­ко­ва, на­при­клад, при­й­має участь, але це ще й до­сі не­пра­ви­ль­но...

Нема коментарів

Дописати коментар

Hy-phen-a-tion