понеділок, 29 грудня 2008 р.

Грошові одиниці


Но­мі­на­ли гро­шей зви­чай­но ви­зна­ча­ю­ть­ся по­с­лідов­ніс­тю 1-2-5. Це озна­чає, що по­тім іде 10-20-50 і так да­лі... 1-2-5 є на­справ­ді ду­же зруч­ною пр­огре­сі­єю для ко­рис­ту­ва­чів де­сят­ко­вої сис­те­ми чис­лен­ня. І не важ­ли­во, що са­ме ми хо­че­мо про­ну­ме­ру­ва­ти за пр­огре­сив­ною шка­лою. Це пра­ви­ло сто­су­є­ть­ся усіх гро­шей, ок­рім 25 ко­пійок (або цен­та­во). Це го­во­рить про те, що лю­ди спри­й­ма­ють 25 ко­пійок ско­рі­ше як чверть грив­ні.

Єди­ним ви­й­нят­ком з цьо­го пра­ви­ла, з яким я зі­тк­нув­ся, є япон­сь­кі єни. По-пер­ше, во­ни не ма­ють “ко­пійок”, а по-дру­ге, — дву­шок. Не­ма двох єн, 20 або 200. Ка­жуть, що іс­ну­ють банк­но­ти в 2000 єн, але їх ви­пус­ти­ли ду­же ма­ло. Схо­же, япон­цям двуш­ки не­зруч­ні. До то­го ж дріб­ні п'я­тір­ки — 5 і 50 ма­ють дір­ку в цен­т­рі. Оче­вид­но, щоб їх мож­на бу­ло ві­д­різ­ни­ти на­в­по­мац­ки.

Є ще один ви­й­ня­ток з цьо­го пра­ви­ла — ра­дян­сь­кі кар­бо­ван­ці. І ко­пі­йки. Там бу­ли зо­всім ек­зо­тич­ні ва­рі­ян­ти, та­кі як 3 кар­бо­ван­ці або 15 ко­пійок. Це ще раз ілюс­т­рує на­скіль­ки нелюд­сь­кою бу­ла та сис­те­ма.

2 коментарі:

Hy-phen-a-tion