понеділок, 29 листопада 2021 р.

Це Європа...


На по­чат­ку XIX сто­літ­тя Ернст Те­о­дор Ама­дей Гоф­ман пи­ше про Фран­фурт:
...У від­по­відь на св­о­го лис­та він зра­зу ж от­ри­мав на­каз сте­жи­ти за роз­бі­й­ни­ком і до­клас­ти всіх зу­с­иль, щоб знай­ти прин­це­су і за­во­ло­ді­ти нею, хоч чо­го б це кош­ту­ва­ло. До цьо­го на­ка­зу був до­да­ний ввіч­ли­вий лист до мі­сь­кої упра­ви з про­хан­ням яко­м­ога по­сп­ри­я­ти та­єм­но­му рад­ни­ко­ві Кнар­пан­ті в йо­го по­шу­ках, на йо­го ви­м­огу за­а­реш­ту­ва­ти роз­бі­й­ни­ка і вчи­ни­ти над ним суд. Оце й був той па­пір, який Кнар­пан­ті пе­ре­дав на ау­ді­єн­ції чле­нам упра­ви і від як­о­го він спо­дів­ав­ся ве­ли­чез­н­о­го ефек­ту.

Чле­ни упра­ви від­по­ві­ли, що чут­ку про ви­кра­ден­ня знач­ної да­ми спро­с­то­ва­но як та­ку, що не має під со­бою ні­яких під­став; на­в­па­ки, твер­до з'я­со­ва­но, що вза­га­лі ні­хто ні­к­о­го не ви­кра­дав, а то­му про по­шу­ки ви­кра­да­ча не мо­же бу­ти й мо­ви, і пан та­єм­ний рад­ник Кнар­пан­ті, зві­ль­не­ний від по­даль­ших роз­с­лі­ду­вань, ні­як­о­го спри­ян­ня не по­тре­бує.

Кнар­пан­ті ви­слу­хав усе це з са­мо­вдо­во­ле­ною ус­міш­кою і ска­зав, що він, за­вдя­ки своє­му ви­нят­ко­во гос­т­ро­му ро­зу­мо­ві, уже зу­мів ви­сте­жи­ти зло­чин­ця. Ко­ли йому на­га­да­ли, що про зло­чин­ця мо­же бу­ти мо­ва тіль­ки то­ді, як зроб­ле­но са­мий зло­чин, Кнар­пан­ті за­явив, що спер­шу тре­ба знай­ти зло­чин­ця, а зроб­ле­ний зло­чин уже й сам знай­де­ть­ся. Тіль­ки по­вер­хо­вий, лег­ко­важ­ний суд­дя, як­що на­віть го­лов­не зви­ну­ва­чен­ня не до­ве­де­не че­рез упер­тість зви­ну­ва­че­н­о­го, не мо­же по­ве­с­ти до­пит так, щоб не знай­ти у зви­ну­ва­че­н­о­го хоч яко­їсь пля­ми, до­стат­ньої для йо­го ареш­ту. І він за­раз та­ки зму­ше­ний по­с­та­ви­ти кло­по­тан­ня про як­най­швид­ший арешт ви­кра­да­ча йо­го прин­це­си, а той ви­кра­дач — не хто ін­ший, як пан Пе­регрі­нус Тис, як­о­го він уже дав­но знає як ве­ль­ми підо­зрі­лу осо­бу і па­пе­ри як­о­го про­сить негай­но кон­фіс­ку­ва­ти.

Чле­ни упра­ви бу­ли ду­же зди­во­ва­ні та­ким зу­х­ва­лим зви­ну­ва­чен­ням у зло­чи­ні їх­нь­о­го ти­х­о­го зем­ля­ка з без­д­оган­ною репу­та­ці­єю і обу­ре­но від­хи­ли­ли кло­по­тан­ня Кнар­пан­ті.
Ті­ту­шок, ті­ту­шок тре­ба бу­ло най­ня­ти, вло­ми­ти­ся, за­бра­ти ті па­пе­ри — та й по всьо­му! От же ж нім­ці дур­ні...

Нема коментарів

Дописати коментар

Hy-phen-a-tion